Ježek, Bedřich Jaroslav

Absolvoval učitelský ústav v Jičíně a stal se učitelem na obecné škole. Na svém prvním působišti v Němčicích u Litomyšle se setkal s A. Jiráskem a A. V. Šmilovským. Své první literární pokusy vydal v učitelském časopise Posel z Budče pod pseudonymem B. J. Němčický. Dále učil ve vesničce Svinná, kde organizoval s přáteli kulturní a společenský život. V r. 1893 zakotvil natrvalo jako řídící učitel obecné školy v Bezděkově u Police nad Metují, kde strávil 30 let. Působil v hasičské župě "Metuj" v Polici nad Metují a publikoval své verše ve stejnojmenném časopise. V r. 1935 vydal knihu - veršovanou autobiografii. O 10 let později vydal další sbírku básní vlastním nákladem s názvem Vzpomínky.

Zdroje:

Ježek, Bedřich Jaroslav: Vzpomínky. 1947. autoritní forma
Baštecká, Lydia: Náchodští autoři, spisovatelé a básníci. In: Náchodský zpravodaj. (02.2013), s. 7 datum a místo narození a úmrtí, biogarfické údaje

Kartotéka Výročí regionálních osobností SVK HK:

Zdroje v knihovně:

Benešová, Hana a kol. Jak šly dějiny Bezděkovem nad Metují: 1406-2006: k 600. výročí první písemné zprávy. Oživené bezděkovské hroby. [1. vyd.]. Bezděkov nad Metují: Obecní úřad, 2006. 159 s.